Jak vybírat velikost?

 

 • Při výběru velikosti je nejdůležitější zjistit rozměry dětské nohy. Chodidlo je potřeba měřit vždycky v takovém druhu ponožky (frotá, tenká, zimní), který plánujeme do obuvi dítěti dávat a vestoje při plném zatížení! Volte vždy ponožku, která nebude nijak utiskovat prsty. Pro obkreslení si vyberte propisku nebo špičatou tužku a vždy ji veďte kolmo k papíru.

Mezi nejdůležitější rozměry patří:

 1. délka plosky nohy
 2. šířka plosky nohy
 3. výška nártu a délka nártu
 4. typické znaky pro nožku
 • Délka a šířka plosky nohy

Délku je možné měřit speciálními měřidly - např.  měřidlo PLUS12 nebo jednoduše pomocí papíru, tužky a pravítka. Ve videu je pěkně měření délky i šířky nohy.

odkaz na video zde

 • Výška nártu a délka nártu

Výška nártu je důležitá hlavně u capáčků nebo botiček šitých na míru. Pro měření nártu stačí i krejčovský metr. Je důležité měřit "oblouček" v nejvyšším místě nártu. Měří se od země přes nejvyšší místo nártu, zpět k zemi. Dejte si pozor, aby konce krejčovského metru směřovaly kolmo k zemi - obr.č.2 Nesmí jít šikmo k patě - obr.č.1! Na posledním obrázku je ukázka měření délky nártu. Měří se od nejvyšší části nártu přes palec až k zemi. 

                                               obr.č.1 špatné měření          obr.č.2 správné měření

 • Typické znaky pro nožku

Typické znaky jsou opět nejdůležitější při šití např. capáčků na míru, aby capáček na nožku perfektně sedl. Může to být dominantní palec, úzká pata, noha ploutvička, buclatá nožka,...

 • Máme-li rozměry, je potřeba zvolit správný nadměrek. Jak velký nadměrek snese Vaše dítě, musíte zjistit :-) Většinou se doporučuje průměrně 13mm. Pro správnou funkci nohy je potřeba aspoň 6mm. Je důležité, aby dítěti byly boty pohodlné a nezakopávalo. V případě že zakopává, je nezbytné zvolit menší nadměrek. U capáčků je doporučeno volit nadměrek 1cm do velikosti 14cm a max 1,5cm u větších velikostí.
 • Správnou velikost obuvi poté zvolíme tak, že sečteme naměřenou délku plosky nohy + nadměrek = výsledná délka stélky v botě, kterou hledáme, nebo necháváme ušít.
 • Na šířku přičítáme max 2mm, poté už by bota mohla být zbytečně široká. U šitých capáčků nepřičítáme na šířku nic, kousíček místa přidáme!

                 

 • Bota musí jít taky perfektně dotáhnout v kotníku. Pokud nožka "plandá", není tento typ boty vhodný. Taktéž nemůžeme nožku úplně "zaškrtit".

                  

Opravdu měřte dítěti nožky když stojí třeba u stolečku a je na něm něco hodně zajímavého :-D Nikdy neměřte vsedě, na klíně, atd. Výsledky by byly zkreslené, nožka se vždycky při plném zatížení lehce "rozplácne". Doporučuje se měřit v odpoledních nebo večerních hodinách.

Pokud se Vám podařilo změřit, tak můžete vybírat správnou velikost. U každých botiček (kromě capáčků), najdete velikostní tabulku. Tato tabulka je pouze orientační. I dvě velikostně stejné boty se můžou třeba lišit do několika málo mm. Botička musí vždycky celkově sedět. 

Pokud stále nad něčím váháte, nebo si čímkoliv nejste jistí, neváhejte mě kontaktovat, ráda poradím nebo pomůžu.